
Świąteczne drzewko

Czy u Was w domu głównym punktem we wnętrzu podczas Świąt Bożego Narodzenia jest choinka?
Wiele osób uważa, że święta zaczynają się wtedy, gdy drzewko staje w domu. A największą frajdę z dekorowania drzewek mają dzieci.
* * *
Historia drzewka
W wielu kulturach drzewo jest uważane za symbol życia i odradzania się. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je jabłkami i ozdobami z papieru. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Przez to choinki szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo choinki wieszano pod sufitem, czubkiem do dołu.
Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinka spopularyzowana została w Anglii i Francji, a potem w krajach Europy Południowej. Stała się w Europie najbardziej rozpoznawanym symbolem Świąt Bożego Narodzenia.
Do Polski tradycję przyozdabiania drzewek przynieśli niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo tradycja ta spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła oraz popularny od XIII w. (źródło: Wikipedia)
* * *
Ozdoby świąteczne
Sposobów na przybranie choinki jest bardzo wiele. Choinkę możemy ozdobić bombkami, ręcznie robionymi zabawkami, cukierkami, suszonymi owocami, ale ozdoby to także czubki, gwiazdki, łańcuchy itp.
* * *

Choinka tradycyjna
Jeżeli chcesz, aby choinka była olśniewająca zadbaj o to, aby gałązki uginały się pod ciężarem zabawek i świecidełek. Różnokolorowe, świecące i zabawne ozdoby, często robione wspólnie z dziećmi, poza tym, że ładnie prezentują się we wnętrzach, to dodatkowo dają bardzo dużo satysfakcji.
Kto z nas nie pamięta jak będąc dzieckiem kleił łańcuchy z papieru kolorowego lub robił zabawki z krepiny? Jak był dumny, gdy ozdoba zawieszona została na drzewku.
Choinka jednobarwna
Coraz częściej można spotkać drzewka przyozdobione w dekoracje o różnych odcieniach jednego koloru. Doskonale wygląda choinka skąpana w czerwieni, bieli, złocie czy srebrze. Postaw na jeden kolor, np. bombki różnej wielkości, błyszczące, ozdobne kokardy. Jednokolorowe światełka dopełnią całości.
Duże wrażenie na gościach zrobi również drzewko w dwóch kolorach. Elementy złota lub srebra z jednym wybranym kolorem sprawią, że choinka nie będzie pstrokata, a stanie się elegancka i piękna.
Pamiętaj o tym, aby nie dzielić kolorami tylko w danym elemencie dekoracyjnym. Nie chodzi o to, aby połowa bombek była czerwona, druga złota. Lepszy efekt osiągniesz łącząc np. czerwone bombki ze złotymi łańcuchami.


Przepis na ładną choinkę
A oto kilka porad, aby choinka stała jak dłużej i jak najbardziej cieszyła domowników.
Postaw choinkę blisko lustra. Sprawi to, że choinka będzie wyglądała na jeszcze bardziej strojną i większą.
Przystrajając choinkę pamiętaj, aby ozdoby rozwiesić równomiernie, nie zapominając o tyle drzewka.
Gdy zdecydujesz się na kupienie żywego drzewka, nie zapomnij o regularnym nawadnianiu. Do doniczki dolewaj wody, a gdy umieszczasz ją w specjalnym stojaku, podstaw pojemnik z wodą.

