swiatełka na drzewku
Artykuły

Świąteczne drzewko

prezenty świąteczne

Czy u Was w domu głównym punktem we wnętrzu podczas Świąt Bożego Narodzenia jest choinka?

Wiele osób uważa, że święta zaczynają się wtedy, gdy drzewko staje w domu. A największą frajdę z dekorowania drzewek mają dzieci.

* * *

Historia drzewka


W wielu kulturach drzewo jest uważane za symbol życia i odradzania się. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je jabłkami i ozdobami z papieru. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Przez to choinki szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo choinki wieszano pod sufitem, czubkiem do dołu.

Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinka spopularyzowana została w Anglii i Francji, a potem w krajach Europy Południowej. Stała się w Europie najbardziej rozpoznawanym symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

Do Polski tradycję przyozdabiania drzewek przynieśli niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo tradycja ta spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła oraz popularny od XIII w. (źródło: Wikipedia)

* * *

Ozdoby świąteczne

Sposobów na przybranie choinki jest bardzo wiele. Choinkę możemy ozdobić bombkami, ręcznie robionymi zabawkami, cukierkami, suszonymi owocami, ale ozdoby to także czubki, gwiazdki, łańcuchy itp.

* * *

Choinka tradycyjna


Jeżeli chcesz, aby choinka była olśniewająca zadbaj o to, aby gałązki uginały się pod ciężarem zabawek i świecidełek. Różnokolorowe, świecące i zabawne ozdoby, często robione wspólnie z dziećmi, poza tym, że ładnie prezentują się we wnętrzach, to dodatkowo dają bardzo dużo satysfakcji.

Kto z nas nie pamięta jak będąc dzieckiem kleił łańcuchy z papieru kolorowego lub robił zabawki z krepiny? Jak był dumny, gdy ozdoba zawieszona została na drzewku.

Choinka jednobarwna

Coraz częściej można spotkać drzewka przyozdobione w dekoracje o różnych odcieniach jednego koloru. Doskonale wygląda choinka skąpana w czerwieni, bieli, złocie czy srebrze. Postaw na jeden kolor, np. bombki różnej wielkości, błyszczące, ozdobne kokardy. Jednokolorowe światełka dopełnią całości.

Duże wrażenie na gościach zrobi również drzewko w dwóch kolorach. Elementy złota lub srebra z jednym wybranym kolorem sprawią, że choinka nie będzie pstrokata, a stanie się elegancka i piękna.

Pamiętaj o tym, aby nie dzielić kolorami tylko w danym elemencie dekoracyjnym. Nie chodzi o to, aby połowa bombek była czerwona, druga złota. Lepszy efekt osiągniesz łącząc np. czerwone bombki ze złotymi łańcuchami.

choinka
gwiazdka na choince

Przepis na ładną choinkę

A oto kilka porad, aby choinka stała jak dłużej i jak najbardziej cieszyła domowników.

Postaw choinkę blisko lustra. Sprawi to, że choinka będzie wyglądała na jeszcze bardziej strojną i większą.

Przystrajając choinkę pamiętaj, aby ozdoby rozwiesić równomiernie, nie zapominając o tyle drzewka.

Gdy zdecydujesz się na kupienie żywego drzewka, nie zapomnij o regularnym nawadnianiu. Do doniczki dolewaj wody, a gdy umieszczasz ją w specjalnym stojaku, podstaw pojemnik z wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *